<< Click to Display Table of Contents >> Navigation: Konfiguracja konta ePUAP w EAP Legislator > Uzyskanie i instalacja certyfikatu ePUAP dla systemu teleinformatycznego > Złożenie wniosku o wydanie certyfikatu do integracji systemu zewnętrznego z platformą ePUAP |
Aby złożyć wniosek o wydanie certyfikatu do integracji aplikacji zewnętrznej z platformą ePUAP należy zalogować się na konto z uprawnieniami administratora do systemu ePUAP, następnie wejść w zakładkę „Strefa Urzędnika”, w katalogu spraw wybrać panel „Udostępnianie usług” i z listy dostępnych spraw wybrać „Wydanie certyfikatu dla systemu zintegrowanego z ePUAP”, a następnie wskazać formularz wniosku „Wydanie certyfikatu dla systemu teleinformatycznego ……..”
W kolejnym kroku należy kliknąć przycisk „Załatw sprawę”.
Zostanie załadowany formularz wniosku, który w znacznej części jest już wypełniony danymi z profilu.
W pierwszej części należy podać stosowne dane (zgonie z wymaganymi polami). Najistotniejszą częścią formularza jest sekcja wypełnienia danych dotyczących certyfikatu.
W polu „Nazwa systemu teleinformatycznego” należy wpisać „Legislator”, w polu „Adres domeny lub stały numer IP” należy wpisać adres IP, którym urząd identyfikuje się w sieci publicznej. Adres taki możemy uzyskać sprawdzając to na stronie identyfikującej nasz publiczny adres IP. https://whatismyipaddress.com (dla przykładu).
Następnie do pola „CSR do wystawienia certyfikatu” należy wkleić wcześniej przygotowane żądanie (zawartość pliku .csr łącznie z sekcjami --BEGIN NEW CERTIFICATE REQUEST-- oraz --END CERTIFICATEREQUEST--).
Po przejściu do kolejnego kroku widoczne jest podsumowanie wniosku. Należy je podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym i wysłać.
Czas odpowiedzi na uzyskanie certyfikatu to ok 14 dni. Po tym czasie na adres email wypełniony we wniosku otrzymamy maila zawierającego wydany certyfikat. Należy postępować zgodnie z krokami niniejszej instrukcji, aby zaimportować certyfikat do wcześniej utworzonego magazynu certyfikatów.
Po pomyślnej weryfikacji wniosku, urząd, w odpowiedzi, otrzyma z Ministerstwa właściwy certyfikat w formie pliku txt (certyfikat.txt). Certyfikat jest zapisany w formacie base64 i nie zawiera w sobie klucza prywatnego, klucz znajduje się w wygenerowanym wcześniej magazynie certyfikatów (w przypadku niniejszej instrukcji jest to plik store.p12).
Certyfikat należy zaimportować do wcześniej wygenerowanego magazynu wykonując polecenie
#keytool –import –trustcacerts –alias Legislator –file C:\Certyfikaty\certyfikat.txt –keystore C:\Certyfikaty\store.p12 –storetype pkcs12
Zostaniemy poproszeni o podanie hasła do magazynu certyfikatów.
Po wykonaniu powyższego kroku magazyn certyfikatów jest już kompletny, zawiera klucz i certyfikat.