Elektroniczne parafowanie aktów prawnych

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Składanie podpisu elektronicznego >

Elektroniczne parafowanie aktów prawnych

Elektroniczne parafowanie aktów pozwala na składanie parafek elektronicznych na procedowanym projekcie aktu prawnego. Do złożenia parafki można użyć zarówno certyfikatu kwalifikowanego (wystawionego przez dowolne europejskie centrum certyfikacji), jak i certyfikatu niekwalifikowanego (wystawionego np.: przez wewnętrzne centrum certyfikacji). Przy wykorzystaniu tej funkcjonalności osoba / osoby składające ostateczny podpis pod dokumentem, mogą zapoznać się z wszystkimi złożonymi parafkami. System pozwala zarówno na zachowanie złożonych parafek przy składaniu ostatecznego podpisu, jak i na ich usunięcie przed jego złożeniem.

Funkcjonalność elektronicznego parafowania dokumentu, można wykorzystać w wewnętrznym procesie uzgodnieniowym procedowanego projektu aktu prawnego (parafka elektroniczna jako akceptacja treści dokumentu na danym etapie procedowania).

Elektroniczne parafowanie dokumentu, odbywa się w sposób analogiczny jak jego podpisywanie (więcej w Standardowy podpis elektroniczny). Po wybraniu opcji Parafka,

 

clip0175

 

zostanie wyświetlone okno z wyborem certyfikatu. Domyślnie jako typ składanego podpisu system ustawi typ Parfaka.

 

clip0545

 

Po złożeniu elektronicznej parafki, dokument, analogicznie jak po złożeniu każdego innego rodzaju podpisu elektronicznego, zostanie zablokowany do edycji. 

 

clip0178

 

Przy weryfikacji podpisu jak i w jego szczegółach znajdziemy informację o Typie zobowiązania.

 

clip0583

 

Złożone parafki elektroniczne można usunąć w dowolnej chwili, korzystając z opcji Podpisy i blokada -> Usuń Parafki.

 

clip0180

 

Podczas usuwania parafek oraz przy składaniu  ostatecznego podpisu  pod aktem prawnym, aplikacja wyświetli komunikat z pytaniem o usunięcie parafek:

 

clip0181

 

Parafki możemy:

1.usunąć - np.: w przypadku, gdy służyły nam jedynie do formalnej akceptacji treści aktu na poszczególnych stanowiskach, i nie chcemy aby były widoczne na ostatecznym dokumencie W takiej sytuacji dokument z parafkami, przed złożeniem ostatecznego podpisu, możemy pozostawić ad acta – będzie on posiadał taki sam XML ID jak dokument ostatecznie podpisany, dzięki czemu, w ewentualnych, spornych sytuacjach, zawsze będziemy mogli sprawdzić kto i kiedy dany dokument akceptował oraz czy na pewno akceptowana była wersja ostatecznie podpisana.

2.pozostawić – np.: w przypadku gdy parafkę elektroniczną wykorzystamy w celu parafowania dziedzinowego dokumentu przez osobę odpowiedzialną za jego przygotowanie (np.: parafka skarbnika na uchwale w sprawie budżetu).