Najczęstsze problemy

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Tabele >

Najczęstsze problemy

Problem nr 1: Tabela "wychodzi" poza margines strony

Po przeklejeniu tabeli z innego edytora do Legislatora, może zdarzyć się sytuacja, w której tabela jest za duża i dosyć znacznie wychodzi poza margines układu poziomego strony A4. Pierwszą czynnością w takim przypadku jest skorzystanie z przycisku Autodopasowanie wszystkich tabel.

 

clip0425

 

Po zastosowaniu tej funkcjonalności tabela automatycznie zostanie dostosowana do szerokości strony. Oprócz autodopasowania można także zastosować zmianę orientacji strony na poziomą (więcej w Zmiana orientacji strony).

Problem nr 2: Liczby w tabeli wyświetlane są w dwóch rzędach

Przechodząc na podgląd, w celu weryfikacji poprawności jej wyświetlenia może się okazać iż niektóre z liczb w tabeli ulegają zawinięciu na drugiego wiersza. Ten problem można rozwiązać na trzy sposoby:

1.za pomocą funkcji Autodopasowanie -> Autodopasowanie do zawartości.

2.za pomocą funkcji Autodopasowanie danych liczbowych – funkcja ta wykrywa wszystkie komórki w tabeli zawierające liczby i zamienia spacje w nich występujące na spacje nierozdzielające. Dzięki temu zabiegowi liczby nie powinny być zawijane w komórkach.

3.za pomocą ręcznej regulacji szerokości kolumn.

 

clip0427

 

Problem nr 3: Zmiana sposobu formatowania tabeli

Często po przeklejeniu tabeli z MS WORD do edytora, okazuje się, że po zastosowaniu formatowania tabela jest formatowana inaczej niż w dokumencie źródłowym. W takim przypadku, należy w pierwszej kolejności przekleić ją do programu MS Excel. Jeżeli po przeklejeniu do MS Excel tabela również będzie nieprawidłowo formatowana, musimy ją ręcznie ustrukturalizować, gdyż taka tabela zostanie podobnie, źle rozpoznana przez system Legislator. Problemem jest tzw. struktura tabeli budowana przez MS Word. W związku z tym, w przypadku przeklejania tabeli, która nie ma formy strukturalnej, albo będzie należało przeprowadzić jej strukturalizację w programie Legislator albo będzie trzeba tego dokonać w programie MS Excel.

Problem nr 3a: Tabela układa się w tzw. "schody"

Po przeklejeniu tabeli z innego edytora, może się okazać, że niektóre z wierszy wychodzą poza standardowy obszar w prawą lub lewą stronę tabeli. W takiej sytuacji należy po prostu zrównać linie kolumn, w taki sposób aby pokrywały się one ze sobą, na każdej stronie.

Problem nr 3b: Tabela nie zachowuje swojego formatowania

Przeklejona tabela może nie zachowywać swojego formatowania i zostać „rozsypana”. Układ poziomy jest utrzymywany, aczkolwiek poszczególne komórki nachodzą na siebie i są ze sobą powiązane, co w efekcie daje niekorzystny wygląd. W takim przypadku należy zająć się częścią nagłówka tabeli. Trzeba zwrócić uwagę na niescalone komórki nagłówka. Scalając je tak aby wygląd był identyczny ze wzorem przeklejonej tabeli, otrzymamy zamierzony efekt końcowy.