Wprowadzanie treści aktu prawnego

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Legislator Magic > Praca z edytorem >

Wprowadzanie treści aktu prawnego

Akt tworzymy w standardowy sposób, wpisując treść poszczególnych jednostek redakcyjnych. Dzięki wbudowanym logikom, Legislator Magic będzie podpowiadał właściwą, kolejną jednostkę redakcyjną (na podstawie typu jednostki nadrzędnej i zastosowanego znaku interpunkcyjnego po zakończeniu jednostki). 

Po wprowadzeniu treści paragrafu pierwszego i wstawieniu na jego końcu kropki, wybieramy klawisz Enter - w nowej linii zostanie automatycznie utworzony kolejny paragraf.

 

clip0664

 

Analogicznie dodajemy kolejne paragrafy.

 

clip0665

 

Pozostałe jednostki redakcyjne tworzymy analogicznie, wstawiając do poprzedzającej je jednostki redakcyjnej odpowiedni znak interpunkcyjny.

W przypadku stosowania jednostek redakcyjnych wyższego rzędu np.  jednostka grupująca "Rozdział" w regulaminie, wystarczy wpisać słowo "Rozdział" z lewej strony,

 

clip0671

 

a następnie wybrać Enter – system sam sformatuje element i ustawi kursor w miejscu wprowadzenia tytułu rozdziału.

 

clip0672

 

Po wpisaniu tytułu i kliknięciu Enter, system od razu wstawi pierwszy paragraf.

 

clip0673

 

Jeżeli po treści jednostki wstawimy znak „dwukropka”

 

clip0674

 

to po przejściu do nowego akapitu (Enter), Legislator Magic zacznie wyliczenie niższego stopnia.

 

clip0675

 

W przypadku gdy po zastosowanym znaku interpunkcyjnym i jednostce, może wystąpić kilka „różnych” jednostek, system wstawia jednostkę tego samego typu co jednostka poprzednia. Mając zapis paragrafu z ustępami, po zrobieniu kropki po ustępie drugim (i każdym kolejnym) może wystąpić, albo kolejny ustęp, albo paragraf.

 

clip0676

 

Jeżeli chcielibyśmy wstawiony ustęp numer 3 zmienić na paragraf drugi, możemy zrobić to 

1.ręcznie – usuwając automatycznie wstawiony numer i wpisując paragraf (lub wybierając go z jednostek),

2.automatycznie – korzystając z opcji zmiany poziomów w zakładce Formatowanie

 

clip0677

 

Po wykonaniu operacji, system zamieni ustęp na paragraf, nada mu właściwy numer (ustęp miał numer 3, paragraf ma numer 2), oraz sformatuje zgodnie z logiką formatowania paragrafów.

 

clip0678

 

Reasumując, system analizuje wprowadzaną treść oraz znaki interpunkcyjne i na tej podstawie wstawia kolejne jednostki redakcyjne. 

Autoformatowanie dokumentu

Standardowo, w trakcie pisania, dokument jest automatycznie formatowany zgodnie z Zasadami Techniki Prawodawczej. Funkcję automatycznego formatowania możemy wykorzystać, np.: w celu sformatowania treści, przeklejonej z innego dokumentu.