Pierwszy akt zmieniający

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  Legislator Premium - Akty zmieniające, Obwieszczenia z tekstem jednolitym >

Pierwszy akt zmieniający

W celu utworzenia aktu zmieniającego dla opublikowanego w BAW dokumentu, należy skorzystać z przycisku Nowy akt zmieniający, który znajduje się w zakładce Nowe -> Utwórz akty prawne.

 

clip0627

 

Następnie wpisujemy login i hasło do Bazy Aktów Własnych.

 

clip0917

 

W pierwszym kroku wskazujemy dokument, dla którego chcemy utworzyć zmianę. Po kliknięciu na Dodaj akt, wyświetlone zostanie okno, w którym wyszukujemy akt do zmiany.

 

clip0223

 

Uwaga.

Tworząc akty zmieniające, zawsze wskazujemy akt źródłowy do dalszej zmiany (nie zważając na ilość zmian). W sytuacji, gdy w całym procesie nowelizacji tworzone już było obwieszczenie z tekstem jednolitym, jako źródło również wskazujemy podstawę nowelizacji (akt bazowy).

 

Wskazujemy dokument do zmiany poprzez dwukrotne kliknięcie lub przez zaznaczenie rekordu i skorzystaniu z przycisku Zastosuj.

 

clip0224

 

Dokument zostanie wyświetlony na  liście aktów do zmiany. W celu przejścia do kolejnego kroku, klikamy na przycisk Następny.

 

clip0225

 

W kolejnym etapie wyświetlone zostanie okno z metadanymi aktu.

 

clip0226

 

W kolejnym oknie określamy czy zmiana będzie dotyczyła całego aktu, czy tylko załącznika (w zależności od wyboru, edytor zaproponuje odpowiednią logikę tworzenia treści aktu zmieniającego). 

W naszym przykładzie zmieniamy treść statutu, która jest załącznikiem do uchwały. W związku z tym zaznaczamy Załącznik Nr 1 i wybieramy Zakończ.

 

clip0227

 

Otwarty zostanie nowy akt z uzupełnionymi podstawowymi danymi. Z lewej strony okna, w zakładce Znaczniki nowelizacyjne wyświetlone jest drzewo struktury aktu zmienianego.

 

clip0918

 

Na strukturze aktu zmienianego zaznaczamy jednostkę redakcyjną podlegającą modyfikacji, a następnie wybieramy odpowiedni znacznik nowelizacyjny DodajZmieńUchyl. Znaczniki dostępne są:

1.na panelu nad strukturą aktu zmienianego,

 

clip0919

2.na menu kontekstowym, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybranej jednostce redakcyjnej.

 

clip0945

 

Obecna treść jednostki zostanie wstawiona do treści aktu zmieniającego wraz z punktem wprowadzającym zmianę.

 

clip0920

 

 

Uwaga.

Po dodaniu zmiany w akcie, Legislator automatycznie dodaje na końcu zdania kolorowy znacznik nowelizacyjny. Znaczniki te są niezbędne do poprawnego działania aplikacji i nie można ich usuwać (docelowo na wydruku, czy też podglądzie PDF znaczniki te będą niewidoczne).

 

 

Teraz wystarczy zmodyfikować treść jednostki redakcyjnej.  W naszym przykładzie,  w miejsce zmienianego ustępu drugiego w paragrafie czwartym, wprowadzamy następującą treść: "Nowa treść ustępu drugiego".

 

clip0231a

 

Następnie uchylmy ustęp pierwszy w paragrafie siódmym. Zaznaczamy ustęp pierwszy na drzewie struktury i wybieramy Uchyl.

 

clip0921

 

W ostatnim kroku dodajmy nową jednostkę redakcyjną, np.: ustęp 3 w paragrafie szóstym. Nowe jednostki dodajemy poprzez znaczenie na drzewie struktury jednostki redakcyjnej, po której chcemy dodać element – czyli zaznaczamy ustęp 2 i klikamy na opcję Dodaj.

 

clip0922

 

Wprowadzone zmiany możemy automatycznie posortować, tak aby zostały one ułożone według kolejności numeracji zmodyfikowanych jednostek. W tym celu wybieramy opcję Popraw.

 

clip0234

 

Wyświetlony zostanie komunikat z potwierdzeniem wykonania czynności.

 

clip0936

 

Po kliknięciu na opcję Tak, zmiany zostaną ułożone wg kolejności zmodyfikowanych jednostek redakcyjnych.

 

clip0937

 

W przypadku błędnej zmiany jednostki redakcyjnej, należy usunąć znacznik nowelizacyjny poprzez kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Usuń znacznik nowelizacyjny.

 

clip0938

 

Wyświetlony zostanie komunikat z potwierdzeniem wykonania czynności.

 

clip0939

 

Po usunięciu znacznika nowelizacyjnego, usuwamy także treść zmiany.

 

clip0940

 

Poprzez akt zmieniający mogą zostać także dodane, uchylone lub zmienione całe załączniki. Modyfikacji możemy dokonać poprzez zaznaczenie załącznika w strukturze dokumentu, a następnie wybranie odpowiedniego znacznika nowelizacyjnego. W przypadku opcji Zmień, po rozwinięciu listy dostępnej pod ikona trójkąta obok nazwy opcji, dostępne są następujące możliwości:

1.zastąp tym samym (domyślne)

2.zastąp załącznikiem (standardowy załącznik xml);

3.zastąp arkuszem kalkulacyjnym;

4.zastąp wyspą tekstową;

5.zastąp załącznikiem binarnym.

 

W przypadku opcji Dodaj, po rozwinięciu listy dostępnej pod ikona trójkąta obok nazwy opcji, dostępne są następujące możliwości:

1.dodaj to samo (domyślne)

2.dodaj załącznik;

3.dodaj arkusz kalkulacyjny;

4.dodaj wyspą tekstową;

5.dodaj załącznik binarny.

 

clip0941

 

Wraz z wybraniem jednej opcji, zostanie otwarte okno dodania załącznika, który ma zastąpić ten dotychczas istniejący (okno dodawania załącznika będzie się różnić w zależności od tego, która opcja została wybrana - na rysunku poniżej załącznik zwykły zastępowany jest załącznikiem binarnym).

 

clip0942

 

Po wybraniu załącznika, zostanie on dołączony do struktury aktu zmieniającego. 

 

clip0943

 

Informacja o nowym brzmieniu załącznika zostanie dodana za pomocą znacznika nowelizacyjnego.

 

clip0944

 

 

Po zastosowaniu formatowania, należy zapisać akt na dysku (skrót klawiszowy ctrl+s lub Narzędzia główne –> Zapisz).

W każdej chwili tworzenia dokumentu zmieniającego, mamy możliwość wyświetlenia (i zapisania do PDF) tekstu ujednoliconego i porównawczego. W tym celu klikamy na opcję Podgląd - rozwinięta zostanie lista z dostępnymi rodzajami tekstów.

 

clip0235

 

Ustawiając kursor na konkretnej pozycji z listy, wyświetlone zostaną formaty w jakich można wygenerować podgląd (PDF, docx, ODT).

 

TEKST PORÓWNAWCZY:

 

clip0923

 

TEKST UJEDNOLICONY:

 

clip0237