<< Click to Display Table of Contents >> Navigation: Ustawienia aplikacji > Podpis elektroniczny |
Z poziomu zakładki Podpis elektroniczny możemy zdefiniować ustawienia dotyczące podpisu elektronicznego.
Na górnym pasku dostępne są dwie opcje dotyczące głównych certyfikatów. Ich instalacja w systemie jest niezbędna do prawidłowej weryfikacji składanych podpisów.
1.Certyfikaty dostawców usług zaufania - umożliwia pobranie i zainstalowanie certyfikatów z urzędu certyfikacji.
2.Pokaż listę zaświadczeń - przekierowuje na stronę http://www.nccert.pl/zaswiadczenia.htm, skąd możemy samodzielnie pobrać i zainstalować certyfikaty dostawców usług zaufania.
3.Certyfikaty z polskiej zaufanej listy (TSL) - umożliwia zainstalowanie na stanowisku certyfikatów znajdujących się na polskiej zaufanej liście. Lista ta zawiera informacje dotyczące kwalifikowanych dostawców usług zaufania, którzy są objęci nadzorem w Polsce.
W części oznaczonej jako Opcje podpisu znajdują się następujące opcje:
1.Zezwalaj na używanie certyfikatów niekwalifikowanych - umożliwia podpisywanie aktów przy użyciu certyfikatów niekwalifikowanych.
2.Używaj daty aktu jako daty podpisu – Legislator domyślnie podpisuje dokument z datą, która znajduje się na akcie prawnym. Jeżeli data nie została wprowadzona, podpisuje zgodnie z datą kalendarza MS Windows.
3.Dodaj podpis PAdES do pliku PDF – dodaje dodatkowy podpis elektroniczny pliku PDF z widoczną informacją w treści pliku PDF. Po zaznaczeniu opcji Nie wyświetlaj wizualizacji podpisu na pliku PDF podpis PADES będzie dodany do pliku PDF, ale nie będzie wyświetlana jego wizualizacja.
4.Uruchamiaj podpisywanie w osobnym procesie -> Uruchamiaj w trybie 32 bitowym – opcja dedykowana w sytuacjach, gdy na stacji roboczej pracującej w środowisku MS Windows 64 bit, nie działa podpisywanie aktu prawnego.
W Konfiguracji podpisu uproszczonego znajdują się opcje pozwalające na zdefiniowanie procedury podpisywania dokumentów:
1.Używaj podpisywania standardowego - domyślnie zaznaczona opcja, wymagająca przejścia całej procedury podpisu.
2.Używaj podpisywania uproszczonego - pozwala na zdefiniowanie parametrów i funkcji, które mają się wykonać automatycznie w momencie składania podpisu. Dzięki czemu możemy zminimalizować proces podpisywania dokumentów jedynie do wprowadzenia PINu. Parametry, jakie możemy zdefiniować, to:
1)Automatyzacja:
a)Automatycznie zmień status na Uchwalony – zaznaczenie tej opcji pozwala na automatyczną zmianę statusu aktu (standardowy komunikat o zmianie statusu nie będzie wyświetlany).
b)Wyświetlaj okno zatwierdzenia podglądu – zaznaczenie opcji będzie wywoływało okno Zatwierdzenia podpisywanego dokumentu.
c)Wybierz domyślny certyfikat – umożliwia wybór domyślnego certyfikatu, który będzie używany podczas podpisywania dokumentów. W trakcie podpisywania nie będziemy proszeni o jego wskazanie.
d)Zamknij dokument po złożeniu podpisu – zaznaczając opcję, po zakończeniu procedury podpisu, dokument zostanie automatycznie zamknięty. Opcja przydatna w momencie podpisywania kilka dokumentów. Wszystkie akty do podpisu możemy wtedy otworzyć w kolejnych oknach Legislatora, podpisane dokumenty będą automatycznie zamykane.
e)Po złożeniu podpisu, rozpocznij podpisywanie kolejnego dokumentu - pozwala na „hurtowe” podpisanie wszystkich otwartych dokumentów w Legislatorze, przy jednokrotnym podaniu numeru PIN.
Dokumenty będą podpisywane kolejno począwszy od aktualnie wyświetlonego - jeżeli chcemy podpisać wszystkie otwarte dokumenty, opcję Podpisz należy uruchomić na dokumencie pierwszym od lewej.
f)Automatycznie ustaw bieżącą datę – pozwala na automatycznie uzupełnianie bieżącej daty w podpisywanym dokumencie.
g)Typy aktów, dla których numer nie jest wymagany - pozwala na zdefiniowanie typów aktów (np. Rozporządzenie), dla których aplikacja podczas składania podpisu nie będzie wyświetlała zapytania o uzupełnienie brakującego numeru.
2)Ustawienia formatu podpisu - w opcjach tych można zmienić wariant podpisu. Zgodnie z obwiązującym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków technicznych od 01.01.2012 roku, nie ma obowiązku podpisywania dokumentów ze znacznikiem czasu (wariant podpisu XAdES-BES). Jeżeli chcemy użyć znacznika czasu do podpisywania dokumentów jako wariant podpisu należy ustawić XAdES-T. Opcję Podpisz załączniki binarne należy koniecznie zaznaczyć – jest to wymóg ww. rozporządzenia.