Dodawanie załączników

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigation:  »No topics above this level«

Dodawanie załączników

Legislator obsługuje następujące rodzaje załączników do aktu:

1.załącznik tekstowy - standardowy załącznik xml,

2.załącznik binarny - załącznik dodawany jako plik pdf,

3.załącznik wyspa - tekstowy

4.załącznik wyspa – arkusz

5.uzasadnienie

6.uzasadnienie binarne

 

Załączniki możemy wstawiać za pomocą zakładki Wstawianie -> Załączniki i obrazy lub poprzez opcje zlokalizowane w prawy, dolnym rogu ekranu.

 

clip0478

 

Na dolnym pasku ekranu znajdują się zakładki odpowiadające kolejnym, dodanym załącznikom.

 

clip0479

 

Załączniki w formacie większym niż A4

Zgodnie z dyspozycją zawartą w § 5 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wymagań technicznych dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i inne akty prawne, dzienników urzędowych wydawanych w formie elektronicznej oraz środków komunikacji elektronicznej i informatycznych nośników danych (Dz.U. z 2011r. Nr 289, poz.1699), Wojewoda może dopuścić, aby załączniki do:

a)uchwał w sprawie uchwalenia budżetu (wraz ze zmianami),

b)sprawozdań finansowych,

były przekazywane do publikacji w formacie A3.

 

Rekomendowanym rozwiązaniem, w przypadku tabel wielokolumnowych, jest stosownie orientacji poziomej dla A4, co w konsekwencji pozwala na uzyskanie szerokości tabeli o rozmiarach jak w A3. W odniesieniu do zdecydowanej większości tabel takie rozwiązanie powinno okazać się wystarczające. Stosowanie formatu A3 może być dopuszczone przez Wojewodę wyłącznie w odniesieniu do tabel, których nie da się umieścić na stronie w formacie A4 w orientacji poziomej – jedynie bowiem w takim przypadku zachodzi konieczność zastosowania  formatu A3 i orientacji poziomej (przypadki bardzo rzadkie).

 

Należy zważyć na fakt, że w tabelach budżetowych zasadniczym problemem jest  szerokość tabeli nie ich długość. Tak więc, w  wypadku gdy wykorzystamy A3 „w pionie”, czy A4 „w poziomie”, to dla rozmiaru „obszaru roboczego” (możliwej szerokości tabeli) praktycznie nie ma różnicy, ale przy drukowaniu różnica jest ogromna, gdyż w przypadku A4 „w poziomie” tabelę o szerokości „A3” możemy nadal wydrukować na kartce w formacie A4 – dlatego też takie właśnie rozwiązanie jest rekomendowane, natomiast możliwość zastosowania formatu A3 dopuszczalna jest jedynie w nadzwyczajnych, uzasadnionych przypadkach (w przypadku orientacji strony A3 w poziomie, możemy umieścić na niej tabele o naprawdę dużej liczbie kolumn – np. rozbudowane wieloletnie prognozy finansowe).

Plany zagospodarowania przestrzennego

Organ wydający dziennik może dopuścić dołączanie do uchwał w sprawie zagospodarowania przestrzennego map w postaci oryginalnych plików graficznych - jako załącznik binarne. 

W praktyce oznacza to, że nie ma konieczności dzielenia oryginalnego planu zagospodarowania na „obrazki w formacie A4”. W takim wypadku dopuszcza się zatem możliwość włączenia w treść aktu prawnego „planu zagospodarowania przestrzennego” w postaci „załącznika binarnego”.

Uwaga.

Włączane do załącznika aktu prawnego w XML pliki zewnętrzne (np. w przypadku map będą to najczęściej pliki w formacie JPG, PDF), jako włączone w treść aktu elementy zewnętrzne, są przechowywane w osobnych dokumentach elektronicznych, i co bardzo istotne - są w takim przypadku opatrywane podpisem elektronicznym w momencie podpisywania całego aktu. Tym samym taki sposób realizacji, spełnia wymagania wynikające z przepisów rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i inne akty prawne, dzienników urzędowych wydawanych w formie elektronicznej oraz środków komunikacji elektronicznej i informatycznych nośników danych (Dz.U. z 2011r. Nr 289, poz.1699) - jest zgodny z wymaganiami określonymi w § 4 ust.2 pkt. 3 rozporządzenia oraz § 2 ust. 4 załącznika nr 2 i § 2 pkt 6 załącznika Nr 3 do cytowanego rozporządzenia.

Wymagania dotyczące załączników w postaci plików PDF

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i inne akty prawne, dzienników urzędowych wydawanych w postaci elektronicznej oraz środków komunikacji elektronicznej i informatycznych nośników danych (Dz. U. z 2011r. Nr 289, poz.1699), jako załącznik binarny może zostać dołączony "plik PDF generowany w sposób umożliwiający przeszukiwanie tekstu dokumentu, którego postać umożliwia, bez konieczności dokonywania zmian w dokumencie, wydruk treści w formacie A4 w jakości prezentacji niepozostawiającej wątpliwości co do treści dokumentu".

 

Mając na uwadze to, że publikacja dziennika urzędowego często wymaga od redakcji dziennika technicznej korekty aktu, a w przypadku pliku PDF taka korekta nie jest możliwa. Redakcja dziennika ma prawo odmówić publikacji aktu, zawierającego załączniki binarne. Każdorazowo, przypadek dodawania załącznika binarnego do przekazywanego do publikacji aktu prawnego należy skonsultować z właściwą redakcją dziennika urzędowego. Jeżeli taki załącznik będzie można przekazać, musi on spełniać wymagania określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, tj.:

1.załącznik musi mieć ustawiony margines górny co najmniej na 25 mm. W nagłówku załącznika przekazywanego do ogłoszenia, organ wydający akt, nie może umieszczać żadnych informacji (jest to miejsce, w którym umieszczany jest nagłówek dodawany w redakcji),

2.w stopce załącznika przekazywanego do ogłoszenia również nie mogą znajdować się żadne informacje. W szczególności nie należy umieszczać tam informacji o numerach stron – nie będą się one bowiem wówczas zgadzały z numerami stron publikowanej pozycji w dzienniku,

3.marginesy boczne załącznika mają być ustawione na 18 mm,

4.wymagania dotyczące czcionki: Times New Roman, 11 pkt,

5.w prawym górnym rogu pierwszej strony załącznika należy zamieścić standardową informację o numerze załącznika, formie prawnej, numerze aktu, organie wydającym oraz dacie aktu (Legislator posiada mechanizm pozwalający na automatyczne generowanie nagłówka załącznika na pliku PDF, dzięki temu dodawany przez nas plik PDF nie musi posiadać nagłówka, w takim przypadku w opcjach załącznika binarnego należy zaznaczyć opcję Generuj nagłówek w pliku PDF załącznika binarnego).

Poniżej przykład poprawnie sformatowanego załącznika binarnego w PDF.

 

clip0494